Zeldzaam noorderlicht kleurt Oost-Vlaamse hemel, maar hoe komt dat?
Wie gisteravond naar buiten keek, kon onverwacht een bijzonder lichtspektakel zien. Op verschillende plaatsen in Oost-Vlaanderen kleurde de hemel groen en roze door het noorderlicht. Zo’n duidelijke waarneming is uitzonderlijk en dateert hier al van 2003.
Sociale media stroomden gisteravond vol met foto’s van het noorderlicht, genomen in onze regio. Het fenomeen was het gevolg van een krachtige zonnestorm, waarbij geladen deeltjes van de zon in botsing kwamen met de aardatmosfeer.
Ook bij de UGent Volkssterrenwacht Armand Pien kwam het verschijnsel onverwacht. “Ik ging rond kwart voor elf even naar buiten en zag het meteen, maar ik had er echt niet op gerekend”, zegt vrijwilliger Walter Dekeyser.
Piek
Het noorderlicht ontstaat wanneer de zon extra actief is en grote hoeveelheden energie het heelal instuurt. Die activiteit bereikt een piek rond de elf jaar. Wanneer zulke energierijke ‘bubbels’ de aarde bereiken, reageren ze met de atmosfeer en ontstaat het bekende kleurrijke schijnsel.
Dat het noorderlicht nu zo zuidelijk zichtbaar was, heeft alles te maken met de kracht van deze specifieke zonnestorm. “Die bubbel was uitzonderlijk zwaar. Normaal blijft dit beperkt tot Scandinavië of het noorden van Nederland, maar nu was ze sterk genoeg om ook hier zichtbaar te zijn”, legt Dekeyser uit.
Enkele foto's van het noorderlicht in onze regio.
Vanavond geen noorderlicht
Hoewel het fenomeen vooral bewondering oproept, kan een sterke zonnestorm ook gevolgen hebben. In het verleden zorgden extreme uitbarstingen al voor storingen. “In 1959 viel in Canada tijdelijk communicatie uit. Als zo’n storm vandaag even sterk zou zijn, kan dat impact hebben op internet, gps, gsm-netwerken en zelfs satellieten”, klinkt het.
Volgens Dekeyser is de kans klein dat het noorderlicht vanavond opnieuw te zien zal zijn. “Ik denk dat deze zonnewolk de aarde al voorbij is. Als we veel geluk hebben, kan het later dit jaar nog eens gebeuren, maar anders is het opnieuw tien à elf jaar wachten.”
Zelf nieuws melden?
Zie of hoor je iets dat voldoende nieuwswaarde heeft om dit te melden aan de redactie van AVS? Stuur het ons zeker door en help zo mee het regionieuws uit Oost-Vlaanderen maken
Een fout opgemerkt?
Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt of een inhoudelijke fout? Laat het ons weten!