Justitie

Zaak-Opti­ma: Piqueur krijgt twee jaar cel met uit­stel, €400.000 boe­te en ver­beurd­ver­kla­ring van 4,3 mil­joen euro

In het proces rond de fraude bij Optima Bank is voormalig topman Jeroen Piqueur veroordeeld tot twee jaar cel met uitstel, een boete van 400.000 euro, een verbeurdverklaring van 4,3 miljoen euro en een beroepsverbod van tien jaar. Dat heeft de Gentse correctionele rechtbank dinsdag beslist. De rechtbank stelde dat Piqueur "voor eigen geldgewin ging", een "valse ingesteldheid" had en gedrag stelde "dat het economische klimaat verzuurt".


Optima Bank ging in juni 2016 failliet en Jeroen Piqueur, zijn zoon Ruben en dochter Rebecca werden in december 2017 door de onderzoeksrechter in Gent aangehouden. Jeroen Piqueur werd in verdenking gesteld van misbruik van vennootschapsgoederen, witwasmisdrijven, bedrieglijk onvermogen en inbreuken op de bankwetgeving.

Belgaimage 159236122

Zaak-Optima van start: Openbaar Ministerie vordert zware straffen voor oprichter Jeroen Piqueur

Via buitenlandse structuren in Liechtenstein, Zwitserland, Luxemburg en Nederland werd volgens de speurders een bedrag van 100 miljoen euro onttrokken aan de Belgische bank. Ook een reeks voormalige Optima-toplieden, onder wie de socialistische ex-minister Luc Van den Bossche, werd vervolgd. Hij was van 2011 tot 2015 CEO van Optima Bank en werd daarna voorzitter van vastgoedmaatschappij Optima Global Estate.

Onderzoek verloopt moeizaam

Tussen 2017 en 2024 werd er uitvoerig onderzocht wat er allemaal misliep bij Optima. Een indrukwekkend dossier dat vandaag tienduizenden pagina's telt. In februari 2021 werd de onderzoeksrechter, die het onderzoek toen leidde, van de zaak gehaald. Volgens de advocaat van Piqueur was die niet objectief en diende een wrakingsverzoek in. Daarna volgen nog veel vertragingsmanoeuvres, die Piqueur uiteindelijk een boete van €7.500 opleverden, omdat hij de wrakingsprocedure misbruikte.

Belgaimage 159235814

Het indrukwekkende dossier rond de zaak-Optima. (© Belga Image)

Ook moeilijkheden in rechtbank

Het parket vroeg finaal om twaalf verdachten, waaronder twee vennootschappen, te verwijzen naar de correctionele rechtbank. De raadkamer besliste dat conform de vordering, maar de meeste partijen gingen in beroep bij de kamer van inbeschuldigingstelling (KI).

De Gentse KI besliste dat Piqueur en de andere partijen verwezen werden naar de correctionele rechtbank voor onder meer valsheid in geschrifte, gebruik van valse stukken, oplichting, misbruik van vennootschapsgoederen, misbruik van vertrouwen, witwas, inbreuken op de Wet Vastgoedmakelarij, misleiding van de Nationale Bank van België en laattijdige aangifte van het faillissement.

De zaak voor de correctionele rechtbank werd op 20 februari 2024 ingeleid, maar Jeroen Piqueur en zijn advocaat Hans Rieder vochten de samenstelling van de rechtbank aan en dienden daarna ook vergeefs een wrakingsverzoek in tegen de drie rechters.

Celstraffen, boetes en verbeurdverklaring

Vandaag volgde de langverwachte uitspraak in de zaak-Optima.  Piqueur werd veroordeeld tot een celstraf van twee jaar met uitstel, een geldboete van 400.000 euro, tien jaar beroepsverbod en een verbeurdverklaring van 4,3 miljoen euro. Een stuk minder dan wat het Openbaar Ministerie oorspronkelijk had gevraagd. Dat vroeg vijf jaar cel, een boete van 250.000 euro en een verbeurdverklaring van 32,8 miljoen euro.

Ook Piqueurs zoon kreeg vandaag zijn straf te horen. Hij krijgt een celstraf van 18 maanden met uitstel, 200.000 euro boete, tien jaar beroepsverbod en een verbeurdverklaring van 1,1 miljoen euro. Ex-minister Luc Van den Bossche kreeg een geldboete van 3.000 euro met uitstel.

Piqueur krijgt zijn straf te horen van de rechter. (© Belga Image)

Wat is een verbeurdverklaring?

Een verbeurdverklaring, uitgesproken door een rechter, betekent dat een persoon het eigendomsrecht over bepaalde zaken verliest. Dat gaat meestal over zaken die te maken hebben met een misdrijf, bijvoorbeeld inbrekersgerief, namaakgeld of een afbeelding die ingaat tegen goede zeden.

Ook winst die iemand verkreeg door het plegen van een misdrijf kan de rechter verbeurd verklaren, bijvoorbeeld goederen die u kocht met gestolen geld.

Of er nu effectief een einde is gekomen in de zaak die al jaren aansleept, is nog af te wachten. Er zijn namelijk nog verschillende beroepsprocedures mogelijk tegen de uitspraak.

Stan Gunst

stan.gunst@avs.be

Stan Gunst
Belga

Zelf nieuws melden?

Zie of hoor je iets dat voldoende nieuwswaarde heeft om dit te melden aan de redactie van AVS? Stuur het ons zeker door en help zo mee het regionieuws uit Oost-Vlaanderen maken

Een fout opgemerkt?

Heb je een taal- of schrijffout opgemerkt of een inhoudelijke fout? Laat het ons weten!